Wybór firany do salonu

Do nowoczesnego salonu często ludzie nie decydują się na zakładanie firan czy zasłon. Wybierają raczej żaluzje bądź rolety, które stanowią ochronę przed słońcem i oddzielają wnętrze domu od zewnątrz. Często jest to jednak błąd, gdyż okno ozdobione zasłonami i firanami potrafi całkowicie odmienić dane wnętrze, nadać mu klasy i smaku. Oczywiście wszystko zależy od tego jakie dekoracje wybierzemy. Do nowoczesnego wnętrza sprawdzą się odpowiednie firany, które podkreślą wnętrze i nadadzą mu odpowiedniego charakteru. Wnętrze dzięki firanom staje się bardziej przytulne i kompletne.

Warto pamiętać o tym, że pokój dzienny czy salon to najbardziej reprezentacyjne miejsca w naszym domu. Dobrze jest zatem zadbać, by wszystkie dekoracje znajdujące się w tym pomieszczeniu były dobrane perfekcyjnie i do siebie pasowały. Dlatego też warto przy wyborze firan i zasłon wziąć kilka kwestii pod uwagę.

Na pytanie jakie firany do salonu nowoczesnego wybrać nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Ważny jest jednak przede wszystkim kolor dekoracji. W większości przypadków firany do salonu są białe bądź śnieżnobiałe. Na rynku znaleźć można jednak firanki w kolorze beżowym, złamanej bieli bądź w bardziej intensywnych, zwariowanych kolorach.

Innym ważnym kryterium jest rodzaj materiału. Firany mogą być wykonane zarówno z gęstego woalu jak i lekkiego i zwiewnego tiulu. Równie ważna jest długość firanek. W zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać możemy zdecydować się zarówno na firanki długie jak i krótkie. Ważne jest, by dostosować je do wielkości okna i do całej aranżacji.

Kolejnym ważnym kryterium jest styl pomieszczenia w którym chcemy powiesić firankę. Nowoczesne i minimalistyczne wnętrza najlepiej prezentują się z prostą firanką wykonaną z woalu. Lepiej unikać zdobionych oraz haftowanych firanek, gdyż mogą przytłoczyć wnętrze.

Wybierając firanę ważne jest również to jak dużym pomieszczeniem dysponujemy. Do małego salonu w bloku sprawdzą się lepiej proste i minimalistyczne firanki. Aby optycznie powiększyć nasze pomieszczenie powinniśmy wybrać firankę o śnieżnobiałym kolorze. Rozświetlą one całą aranżację pokoju. Warto w tym względzie postawić na proste oraz eleganckie materiały, które pozbawione są dużych, zbędnych dekoracji.

Jeśli nasz salon jest połączony z aneksem kuchennym najlepiej prezentować się będą firanki o gęstszym splocie. Na dużej przestrzeni bowiem takie firany będą prezentować się niezwykle okazale oraz efektownie. Jeśli zarówno salon jak i kuchnia posiadają okna warto postawić na firany o tym samym wzorze bądź w podobnym stylu. W ten sposób przestrzeń będzie wyglądać bardzo spójnie oraz harmonijnie.

Decydując się na firanę oraz zasłony w nowoczesnym wnętrzu lepiej zrezygnować z dekoracyjnego upięcia czy specjalnych spinek do firan. Najlepiej wyglądają firany proste, eleganckie i minimalistyczne.

Najczęściej salon posiada wyjście na balkon. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się długie, lekkie firany, które warto podpiąć po obu stronach. W ten sposób uzyskamy bardzo dekoracyjny efekt, a jednocześnie wpuścimy do wnętrza dużo więcej światła słonecznego.

Jeśli nasz salon posiada zarówno okno balkonowe jak i kolejne okno znajdujące się na kolejnej ścianie oddzielone tylko niewielkim kawałkiem ściany warto zastanowić się nad tym, by powiesić firany na całej długości ściany, nie tylko nad oknami. W ten sposób sprawimy, że salon będzie wydawał się większy oraz przestronniejszy.

Rozwiązanie to nie powinno przysporzyć nam kłopotów gdyż obecnie na rynku znajdziemy wiele rozwiązań w postaci na przykład specjalnych łączników, które pozwalają na tworzenie aranżacji z materiałów na dużych powierzchniach oraz w kątach pomieszczenia. Jeśli zastosujemy odpowiednie rozwiązania z pewnością będziemy zadowoleni z rezultatów. Firana i zasłony w odpowiednim kolorze oraz z odpowiedniego materiału to zawsze dobry wybór.