Lampy do salonu

Salon dla większości osób jest sercem całego domu. To tam spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia, tam odpoczywamy po ciężkim dniu pracy czy nauki oraz tam przyjmujemy gości. Dla wielu osób salon jest również miejscem pracy oraz nauki, zwłaszcza w ostatnim czasie. Warto zatem wiedzieć jak można prawidłowo oświetlić nasz salon oraz jak dobrać punkty świetlne by spełniały oczekiwane przez nas funkcje.

Oświetlenie jest niezwykle istotne w każdym pomieszczeniu, w tym również w salonie. Odpowiednio dobrane lampy mogą wiele zmienić we wnętrzu. Lampy nadają klimat oraz charakter danego wnętrza. Oświetlenie, które znajduje się w salonie powinno spełniać kilka funkcji, dlatego nie możemy postawić tylko na jedną lampę. Powinno ono być zarówno praktyczne, jak i pełnić funkcję dekoracyjną i stwarzać nastrój. Dzięki światłu możemy nadać naszym pomieszczeniom nowego wymiaru. Dlatego też tak ważne jest, by przemyśleć swój wybór przed zakupieniem lampy czy innego rozwiązania dotyczącego oświetlenia do naszego salonu. W salonie, który pełni kilka funkcji będziemy potrzebowali kilka różnych lamp i punktów świetlnych. Lampy te powinny być dostosowane do naszych potrzeb.

Do oświetlenia górnego często stosuje się lampy sufitowe. Znajdziemy je niemal w każdym pomieszczeniu, a ich wybór na rynku jest ogromny. Możemy wybierać pomiędzy plafonami, lampami wiszącymi oraz dekoracyjnymi żyrandolami. Oświetlenie to ma za zadanie zastąpić światło główne w danym pomieszczeniu. Dlatego często montowane jest na samym środku pokoju. Jednak przy większych pomieszczeniach często jedna lampa nie jest w stanie doświetlić całego pokoju. W takiej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem są lampy z reflektorami. Taka lampa wygląda nowocześnie i jest bardzo funkcjonalna. Wzory tego typu lamp możemy dostosować do naszych potrzeb. Najczęściej reflektory, które znajdują się w danej lampie możemy dowolnie regulować, dzięki czemu rozwiązanie to jest niezwykle funkcjonalne.

W salonie często znajduje się kilka stref – część wypoczynkowa, część jadalniana oraz czasem część do pracy. Każda z tych części wymaga odpowiedniego źródła światła. W przypadku jadalni dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie lampy bezpośrednio nad stołem. Klosz powinien kierować światło bezpośrednio na blat stołu. W ten sposób idealnie doświetlimy tę część pomieszczenia. Strefa wypoczynku najczęściej składa się z wygodnej sofy, stolika czy też foteli. Jak się okazuje w tej części salonu oświetlenie nie powinno być zbyt intensywne. Wybierając stylowe oświetlenie sufitowe do salonu nie można zapominać również o barwie światła. W części wypoczynkowej powinny znaleźć się żarówki o ciepłej barwie światła. Idealnym rozwiązaniem do części wypoczynkowej salonu są lampy stojące. Pełnią dekoracyjną funkcję a jednocześnie są bardzo funkcjonalne. W strefie wypoczynkowej w salonie bardzo dobrze sprawdzą się również lampy dekoracyjne.

W salonie bardzo często również czytamy. W związku z tym w salonie powinna znaleźć się również odpowiednia lampa, która umożliwi nam komfortowe czytanie książek czy gazet. Ważne jest zarówno to gdzie postawimy lampę oraz jakie światło wybierzemy. Jeśli w salonie pracujemy bardzo dobrze sprawdzi się odpowiednia lampa biurkowa, która doskonale doświetli biurko i pozwoli komfortowo pracować.

Ważnym czynnikiem przy wyborze światła w salonie jest również ekologia. Powinniśmy wybierać żarówki energooszczędne, w tym żarówki LED. Są one nieco droższe, jednak cena ta zwróci się podczas użytkowania. Takie żarówki mogą działać przez kilka lat, a przy tym nie potrzebują dużo energii do działania. W dzisiejszych czasach jest to wybór bardzo ważny, gdyż ceny za energię elektryczną mogą być w niedalekiej przyszłości jeszcze wyższe. Dlatego wybierając żarówkę do lampy warto zwrócić uwagę nie tylko na jej parametry świetlne ale również na jej energooszczędność.