Marszczenie firan

Jeśli decydujemy się na firany w pomieszczeniach niezwykle istotne jest, by odpowiednio zadbać o ich marszczenie. Idealnie układająca się firana jest to bowiem podstawowa kwestia. Szczególnie ważne jest to w tych pomieszczeniach, w których firana będzie dosyć często użytkowana, rozsuwana i zsuwana, na przykład w salonie, pokoju dziecięcym czy w oknie tarasowym.

Marszczone firanki nadal występują w naszych domach, również w tych urządzonych w nowoczesnym stylu. Jest to bowiem ponadczasowe rozwiązanie, które będzie dobrze wyglądać zawsze. Warto pamiętać o tym, że marszczenia tkanin nie są zarezerwowane tylko i wyłącznie do tradycyjnych wystrojów wnętrz. Oczywiście w takim stylu firany będą wyglądać zawsze dobrze. W stylu nowoczesnym marszczy się tkaniny gładkie o naturalnej strukturze bez zbędnych zdobień oraz tkaniny z błyszczącą, subtelną nitką. Jeśli nasze pomieszczenia urządzone są w innym stylu można spróbować z tkaninami w kwieciste oraz inne ciekawe wzory. Marszczenie tkaniny zawsze nada eleganckiego wyglądu i sprawi, że cały wygląd okna się zmieni. Z pewnością każdy zwróci na nie uwagę.

Warto więc wiedzieć w jaki sposób powinniśmy marszczyć tkaniny. Istnieje wiele sposobów na marszczenie firan, jednak nie wszystkie wyglądają równie dobrze. Konkretne marszczenie nadaje bowiem odpowiedniego efektu. W ten sposób z jednej tkaniny możemy uzyskać zupełnie różne efekty. Niezwykle ważny jest również stopień marszczenia. Tradycyjne zakładki wymagają marszczenia w stosunku 1:2, jeśli zależy nam na niewielkim marszczeniu powinniśmy wybrać tkaninę w stosunku 1:1,5 jeśli natomiast zależy nam na gęstych, widocznych marszczeniach wybierzmy tkaninę w stosunku 1:3.

Marszczenie firanek nie jest bardzo trudnym zajęciem, jednak może przysporzyć kilku problemów dla początkujących. Warto więc znać kilka technik i trików do wykorzystania, by marszczenia wyglądały jak najlepiej.

Decydując się na firanę we wzory lepiej wybierać niewielkie marszczenia, by nie zakryć całkowicie efektu, który jest na firance. W tym wypadku im mniej marszczeń i fałd tym lepiej. Podczas marszczenia tkanin powinniśmy wybierać taśmy żyłkowe, które są prawie niewidoczne pod firanką gdyż żyłka jest przezroczysta. Taśmy, którymi marszczy się firanki mogą bowiem posiadać żyłki lub sznurki. W przypadku sznurków mogą być one widoczne pod firanką i psuć efekt. Lepiej jest więc wybierać taśmy z przezroczystą żyłką.

Aby uzyskać najlepszy efekt jaki daje marszczenie firan na taśmie należy w pierwszej kolejności związać ze sobą sznureczki, a następnie zmarszczyć firanę do momentu, aż osiągniemy pożądany przez nas efekt. Po całkowitym zmarszczeniu tkaniny należy związać żyłki lub sznurki z drugiej strony. Tak zmarszczoną tkaninę należy powiesić na karniszu. Warto pamiętać o tym, że nie należy rozmarszczać firan do prania. Raz zmarszczoną tkaninę możemy wieszać wielokrotnie bez utraty efektu.
Jeśli natomiast nie chcemy wieszać marszczonych firan warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem takim jak na przykład panele czy rolety rzymskie. Są to rozwiązania praktyczne, efektowne i proste w utrzymaniu w czystości. Rolety można bowiem prać w niewielkiej temperaturze przy użyciu delikatnego środka piorącego w pralce na programie „panie ręczne”. Rolety dają ciekawe efekty zwłaszcza na większych oknach czy też oknach tarasowych. W takim wypadku jeśli nie chcemy decydować się na firany warto postawić na rolety rzymskie. W nowoczesnych wnętrzach, jeśli okno wychodzi na reprezentacyjny ogród często nie chcemy zasłaniać widoku nawet lekką firanką, w takim przypadku sprawdzą się panele bądź rolety, gdyż wówczas widok zasłaniamy tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne. Przez pozostałą część dnia możemy cieszyć się pięknym widokiem bez dodatkowej przesłony. Jest to więc rozwiązanie praktyczne i sprawdź się w wielu wnętrza-ch, nie tylko tych urządzonych w styl-u nowoczesnym.