Firany do łazienki

W nowoczesnych domach coraz częściej decydujemy się na większą łazienkę połączoną z domowym SPA czy też salonem kąpielowym. W łazience chcemy bowiem czuć się komfortowo, ale również móc się w niej zrelaksować po ciężkim dniu. Dlatego często pomieszczenie to posiada większe okna lub nawet okno balkonowe, które należy odpowiednio ozdobić. Tkanina w oknie w łazience nada temu pomieszczeniu wyjątkowego, przytulnego charakteru. Jednak należy pamiętać o tym specyficznym miejscu jakim jest łazienka. Nie wszystkie bowiem tkaniny nadają się na firankę czy zasłonę w łazience. Musi ona bowiem spełniać kilka kryteriów, również pod względem higienicznym.

Posiadając dwie łazienki w domu możemy zaoszczędzić wiele czasu podczas codziennej porannej oraz wieczornej toalety. Większą łazienkę często aranżujemy na salon kąpielowy. Dużą łazienkę możemy bowiem urządzić tak, by stanowiła doskonałą, domową strefę relaksu.

Nowoczesne firany do łazienki spełniają kilka podstawowych funkcji. Jedną z nich jest oczywiście funkcja dekoracyjna. Podkreślają one bowiem klimat we wnętrzu, nawiązują do reszty dekoracji okiennych w innych pomieszczeniach w naszym domu oraz stanowią część ocieplającą łazienkę. Tkaniny w łazience są również niezwykle funkcjonalne. Firanki do łazienki powinny być tak dobrane, by w ciągu dnia wpuszczały jak najwięcej światła dziennego, wieczorem zaś zasłaniały przed spojrzeniami z zewnątrz budynku. Tkaniny w łazience powinny być również praktyczne. W domowym salonie kąpielowym higiena zawsze stoi na pierwszym miejscu. Firany powinny być zatem proste do wyczyszczenia i łatwe w użytkowaniu. Powinniśmy wybierać tkaniny, które odporne są na działanie wilgoci oraz kurzu czy środków chemicznych.

Do łazienki sprawdzą się bardzo dobrze rolety rzymskie oraz panele firanowe. Łatwo jest dopasować do nich odpowiednią tkaninę, która odporna będzie na wilgoć oraz kurz i środki chemiczne. Kurz nie osiada na takich tkaninach szybko dzięki czemu są bardziej higieniczne. Rolety bądź panele nie pomniejszają również wnętrza, w mniejszym pomieszczeniach nie przytłaczają więc całej aranżacji. Panele firanowe oraz rolety rzymskie są również funkcjonalne. Przepuszczają światło słoneczne w dzień, natomiast w nocy zasłaniają pomieszczenie.

Oczywiście jeśli ilość miejsca na to pozwala warto postawić na firanę oraz rolety bądź panele w oknie. Zwiewna, ciekawa firanka będzie wyglądała elegancko, nada wnętrzu odpowiedniego charakteru oraz sprawi, że łazienka będzie wyglądać wyjątkowo. Firankę z materiału należy jednak dosyć często prać, by zachować jej nieskazitelny wygląd. W przypadku niewielkiego okna nie jest to nic trudnego, gdyż firanka wyschnie szybko. Jeśli wybierzemy firanę z dobrej jakości materiału z pewnością będziemy zadowoleni.

Wybierając ozdobę do okna w łazience możemy również zdecydować się na zwykłą roletę lub rolety dzień-noc. Nie będą one jednak tak efektowne jak firany czy rolety rzymskie. Warto zatem zastanowić się nad tym jaki efekt chcemy uzyskać. Roleta dzień-noc w eleganckim wnętrzu nie będzie wyglądała reprezentacyjnie. Wówczas lepiej chwilę dłużej zastanowić się nad wyborem ozdoby okna, by efekt nas zadowolił.

Firany w oknie w łazience zawsze wzbudzały wiele kontrowersji. Wiele osób uważa, że jest to pomieszczenie, w którym jest za duża wilgotność, by firany dobrze wyglądały i były funkcjonalne. Nie jest to jednak prawda. W łazience owszem jest większa wilgotność powietrza i czasowo pojawia się para wodna w dużej ilości jednak odpowiednia cyrkulacja powietrza i wentylacja powinna być wystarczająca. W przypadku nowoczesnych domów i zastosowania wentylacji mechanicznej problem ten nie powinien wystąpić. Jeśli jednak obawiamy się, że na firanach pojawi się pleśń lepiej jest dbać o częste pranie tkaniny oraz o to, by pozostawiać drzwi do łazienki zawsze uchylone, by tkanina miała szansę wyschnąć do końca.

Kategoria: budowa, remont