Jaką pościel warto wybrać

Prześcieradło które wybieramy do naszego łóżka z pewnością poprawia komfort snu oraz wygląd łóżka. Przyjemna dla ciała tkanina pozwala spokojnie zasnąć oraz nie wybudza nas w nocy. W zależności od tego z jakich materiałów wykonana jest pościel wygląda ona zupełnie inaczej i często ma zupełnie inne właściwości. Niektóre tkaniny, z których wykonane są pościele dają dużo ciepła i ogrzewają z zimne noce, inne zaś materiały przyjemnie chłodzą i pomagają zasnąć w najbardziej upalne lato.

Warto zatem wiedzieć, na jakie pościele i prześcieradła warto postawić w zależności od tego czego potrzebujemy. Wybierając pościel możemy zdecydować się na komplet składający się z poszewek na poduszki, poszwy na kołdrę oraz z prześcieradła z gumką lub bez. Prześcieradło z gumką jest to dobre rozwiązanie, gdyż ma ono elastyczne krawędzie, które zapewniają dopasowywanie się tkaniny do krawędzi materaca. Prześcieradło bez gumki lepiej natomiast chroni materac przed wszelkimi zabrudzeniami.

Jakie prześcieradło wybrać?

Wszystko zależy więc od naszych preferencji i przyzwyczajeń. Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wybierając natomiast komplet, czyli pościel i pasujące do niej prześcieradło z pewnością nasza sypialnia zyska na wyglądzie. W ten sposób stworzymy harmonijną całość i nie będziemy mieć problemu z wybieraniem pasującego prześcieradła do pościeli. Jest to wiec bardzo dobre rozwiązanie.

Przy wyborze pościeli oraz prześcieradła warto sprawdzić kilka parametrów. Od tego będzie zależała bowiem jakość naszej pościeli. Im lepsza jakość tym pościel i prześcieradło dłużej nam posłuży. Warto pamiętać o tym, że są to materiały, które pierzemy bardzo często i dobrze jest wybierać jak najlepsze jakościowo tkaniny, by posłużyły nam jak najdłużej.

Pierwszym ważnym parametrem jest gramatura pościeli. Jest to liczba splecionych ze sobą włókien na jeden metr kwadratowy tkaniny. Im większa gramatura tym materiał jest grubszy. Jednocześnie wyższa gramatura oznacza, że materiał jest cięższy oraz trwalszy. W przypadku pościeli nie warto wybierać tej o gramaturze mniejszej niż 200g na metr kwadratowy materiału. Oznaczenie powinniśmy znaleźć na opakowaniu z pościelą.
Niezwykle istotnym parametrem jest oczywiście rozmiar pościeli i prześcieradła. Na rynku znajdziemy najczęściej pościele i prześcieradła na standardowe wymiary dostosowane do standardowych łóżek. Jednak warto pamiętać o tym, że pościel można uszyć u krawcowej. Jeśli więc posiadamy niestandardowe łóżko możemy wybierać tą opcję.

Wybór materiałów na pościel jest również bardzo ważny. Jednym z często wybieranych materiałów jest bawełna egipska. Jest to materiał mocny, błyszczący, wyglądający niezwykle luksusowo. Dodatkowo jest to pościel wytrzymała i miękka. Jest to materiał, dzięki któremu podczas snu skóra się nie poci i może swobodnie oddychać.
Innym rodzajem pościeli są te wykonane z mieszanki bawełny i domieszek innych włókien, w tym zarówno tych naturalnych jak i syntetycznych. Dzięki dodatkowi syntetycznych włókien pościel jest trwalsza i bardziej odporna na zagniecenia. Jest też tańsza. Pościel i prześcieradła z takich tkanin z pewnością posłużą nam na wiele lat.
Pościel i prześcieradło wykonane z poliestru jest dosyć częstym wyborem konsumentów. Jest to bowiem materiał wytrzymały i odporny na odbarwienia. Jest również dosyć łatwy w pielęgnacji. Pościel wykonana jedynie z poliestru może jednak być mniej komfortowa niż pościel wykonana z bawełny.
Na chłodne dni z pewnością przyda się pościel wykonana z frotte.

Jest to materiał wykonany z bawełny oraz dodatku poliestru. Bardzo dobrze wchłania wilgoć oraz jest miękka w dotyku. Nadaje się bardzo dobrze na chłodne dni, gdyż grzeje i zapewnia wysoką izolację cieplną. Na lato zaś z pewnością sprawdzi się pościel i prześcieradło wykonane z satyny bawełnianej. Jest to materiał wykonany całkowicie z bawełny, jednocześnie jest mniej szorstka niż tradycyjna bawełna. Zapewnia doskonały komfort w letnie dni, gdyż materiał ten chłodzi a jednocześnie jest przewiewny i szybko schnie.

Dobra pościel i łóżko pomaga uzyskać prawidłowy odpoczynek.