W halach czy na liniach produkcyjnych niezwykle istotne jest by wybrać odpowiednie oświetlenie. Pełni ono bowiem bardzo ważną rolę. Wpływa bowiem na komfort pracy, samopoczucie pracowników oraz ich wydajność. Okazuje się, że istnieją ogólne, odgórne normy dotyczące oświetlenia na halach produkcyjnych. W ten sposób zmniejsza się ryzyko popełniania błędów przy wyborze oświetlenia oraz zmniejsza się ilość wypadków przy pracy. W dzisiejszych standardach bardzo często stosuje się oświetlenia LED, które wykazują się wysoką żywotnością, szczelnością oraz energooszczędnością. Są to ważne parametry, które wpływają na cenę za dane oświetlenie.
Do tej pory najczęściej do miejsc przemysłowych czy hal produkcyjnych wybierało się oświetlenie takie jak lampy wyładowcze. Było to oświetlenie dość tanie, jednak posiadało wiele wad. Wykorzystywało szkodliwe substancje, było wrażliwe na zmiany napięcia oraz wykazywały się wysoką emisyjnością ciepła. W związku z tym większość przedsiębiorców zrezygnowało z tego typu oświetlenia na rzecz oświetlenia LED.
Lampy techniczne przemysłowe LED sprawdzają się doskonale w przypadku hal produkcyjnych. Technologia LED jest to technologia wciąż prężnie się rozwijająca, proponująca coraz to nowe rozwiązania oraz udogodnienia. Oświetlenie LED jest wydajne, energooszczędne oraz charakteryzuje się długą żywotnością. W ten sposób przedsiębiorcy mogą zmniejszyć rachunki za energię elektryczną oraz wpływać na koszty eksploatacji oświetlenia. Oświetlenie Led jest również bezpieczne dla pracowników oraz zwiększa komfort ich pracy. Pozytywnie wpływa na zdrowie osób przebywających w takim pomieszczeniu. LEDy są również odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne oraz na płyny, pyły czy inne substancje, które mogą znajdować się na halach produkcyjnych. Jest to zatem ich istotna zaleta.
Przy wyborze oświetlenia do hal produkcyjnych musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Jednym z nich jest skuteczność świetlna, która mówi nam o tym jak mocny strumień możemy wygenerować przy używaniu 1 wata energii. Kolejnym ważnym parametrem jest żywotność źródła światła. W przypadku hal produkcyjnych oświetlenie powinno charakteryzować się długą żywotnością. Jednym z równie ważnych parametrów jest czas rozruchu oświetlenia. Im krótszy czas tym lepiej. Oczywiście istotne jest również to jaką barwę światła wybierzemy. W zależności od potrzeb może to być barwa neutralna, ciepła bądź zimna. W przypadku hal produkcyjnych dobrze sprawdzi się barwa neutralna, gdyż to ona najlepiej naśladuje światło dzienne.
Lampy techniczne przemysłowe, które stosuje się do fabryk czy magazynów muszą być hermetyczne, odporne na pyły i działania mechaniczne. Najlepiej sprawdzają się lampy liniowe. Są to doskonałe rozwiązania w przypadku dużych powierzchni magazynowych, oświetlania długich, ciągnących się korytarzy czy długich ciągów komunikacyjnych. Lampy te pozwalają na równomierne oświetlenie powierzchni.
W wielu halach produkcyjnych zaczęto stosować tak zwane inteligentne oświetlenie. Oznacza to, że jesteśmy w stanie w sposób automatyczny sterować źródłem światła, jego natężeniem oraz kątem świecenia. Daje to niezwykle dużo możliwości. Lampy mogą być wyposażone w czujnik ruchu, który uaktywnia się tylko wówczas kiedy potrzebujemy oświetlić dany obszar. Jest to rozwiązanie ekologiczne i bardzo praktyczne. Inteligentne oświetlenie pozwala na dopasowanie mocy oświetlenia do pory dnia, warunków na zewnątrz oraz pory roku. W ten sposób możemy w prosty sposób zaoszczędzić na oświetleniu.
Oświetlenie w magazynach bądź halach musi jak najlepiej odwzorowywać oświetlenie zewnętrzne. Tylko wówczas nasi pracownicy nie będą się męczyć, będą zatem bardziej wydajni. Nie możemy zapominać o tym, iż pracownik w danym miejscu przebywa przez wiele godzin. Od tego jakie oświetlenie zapewnimy zależy jego komfort pracy.