Kuchenka dziecięca, cz. 1

by Kamila Twardokus

Jesteś rodzicem? Podobają Ci się kuchnie dziecięce? Mi bardzo. Lubię mądre, rozwijające zabawki. Postanowiłam więc ją zrobić. Z kartonu, oczywiście. Jestem w trakcie i jeszcze sporo pracy przede mną, ale chętnie pokażę Ci, co już zrobiłam.

 

Projekt

Zanim zaczęłam cokolwiek robić, chciałam przekonać się, czy dzieci będą zainteresowane takim meblem. Pewnego dnia zabrałam je do IKEA i tam na dziale zabawek spędziliśmy ponad godzinę. Kuchenka wciągnęła je na długi czas. Natalka gotowała zapamiętale, a Piotrek skupił się na otwieraniu i zamykaniu drzwiczek. Mogłam więc przystąpić do pracy. Wiedziałam też, że zawiasy muszą być mocne 🙂

Zaczęłam zbierać inspiracje. Kilka razy siadałam z Natalką, oglądałyśmy je razem i mówiła mi, co jej się podoba. Zgodnie z jej życzeniem, kuchenka ma mieć wiszący zegar! A więc i ściankę 🙂 Jak w pięknej kuchence Tidlo.

 

Zaczynam tworzyć!

Zaczęłam od zlewu. Kupiłam metalową miskę, którą miałam „wpuścić w blat”. Była jednak dość płytka i mała. Postanowiłam, że zrobię większy zlew, z kartonu. Najpierw wycięłam blat, otwór, potem dokleiłam ścianki zlewu.  

Następnym krokiem było wycięcie „profili” – to taki przekrój kuchenki, powtórzony kilka razy, a między nimi wklejone kartonowe prostokąty jednakowej długości, dające strukturę. Następnie zaczęłam wyklejać boki i wnęki.

kuchenka DIY z kartonu

Właścicielka nadzoruje pracę 🙂

kuchenka dla dzieci DIY z kartonu

Blat ze zlewem oraz wycięte „profile”

kuchenka dziecięca DIY

Przyklejone pierwsze dwa „profile” (od przodu kuchenki). Na dole widać pokrętła 🙂

kuchenka do zabawy DIY

Zdjęcie z komórki, ale widać stan przejściowy – tu drzwiczki jeszcze do dołu.

Piekarnik

Drzwiczki miały otwierać się na dół. Jednak okazało się to zbyt kuszące dla naszego malucha,  który chciał wspinać się po nich. Ostatecznie zawias jest z boku. Szybę zrobiłam z pleksi (z antyramy). U góry przyklejony jest magnes, dzięki któremu drzwiczki ładnie się zamykają. Przymocowałam też małą lampkę LED, która oświetla przygotowywane dania.

W środku są prowadnice na „blachy” na 3 poziomach. Zrobiłam również ruszt. Okazuje się, że roczniak spokojnie zegnie dwie warstwy kartonu 🙂 Ale po oklejeniu papierem ruszt będzie sztywniejszy. Nad drzwiczkami są pokrętła, którymi można kręcić.

kuchenka dla dzieci DIY z kartonu

Zabawa w najlepsze!

kuchenka dziecięca DIY

Z zapaloną lampką. Brzegi prowadnic okleję i będą wyglądać dużo lepiej 🙂

kuchenka dziecieca do zabawy

Hm… Tester przy pracy. Ruszt wymaga wzmocnienia!

kuchenka dziecieca do zabawy DIY

Witam 🙂

IMG_9044

 

Dużą frajdę miałam, robiąc kran. Powstał w jeden wieczór. I znów inspirację czerpałam z kuchenki Tidlo: wysoka, smukła bateria i dwa pokrętła na wodę. Ruchome 🙂

Szafka jest prosta, z jedną półką i drzwiami (w planach). Będzie to dodatkowe miejsce na zabawki.  Zastanawiam się, czy nie stylizować jej na małą lodówkę, dorabiając półeczki na drzwiach w środku.

Szuflada pod piekarnikiem jest jedynym miejscem, do którego Piotrek nie umie się dostać :). Na razie! Inny schowek mieści się pod blatem, z lewej strony.

Palniki – chciałam zrobić dwa, okrągłe. Jednak przymierzam się do zrobienia większej płyty grzewczej, z czterema palnikami i przyciskami. Może nawet „indukcyjną” – a co! 🙂

Nie mamy jeszcze naczyń, więc zrobiłam któregoś wieczoru garnek i patelnię. Oczywiście też niedokończone – będą pomalowane.

kuchrnka dziecięca DIY

kuchenka do zabawy dla dzieci DIY

kuchenka dla dzieci DIY

Na koniec jeszcze kilka ogólnych zdjęć.

kuchenka z malym kuchenka piekarnik kuchenka calosc

Nasze dzieci mają dużo frajdy przy zabawie, a ja przy tworzeniu. To mój ulubiony projekt aktualnie 🙂 Jednak sa inne, ważniejsze, więc na razie kuchenka czeka na tylna ściankę i wykończenie. Planuję jeszcze półkę i… okno (zgodnie z życzeniem małej kucharki).

Podobają Ci się takie zabawki dla dzieci? Porwałbyś się na zrobienie takiej samodzielnie?

You may also like