Jak zrobić litery na ścianę z kartonu? Tutorial, cz. I

by Kamila Twardokus
Dzisiaj mój pierwszy tutorial. Pokażę Wam, jak zrobić przestrzenne literki z kartonu, które będziecie mogli powiesić na ścianie albo postawić na komodzie czy półce. Zdradzę też kilka małych sekretów, które wpłyną na efekt końcowy.

 

 CZEGO POTRZEBUJESZ
  • tektura falista, najlepiej podwójna (z dwoma warstwami falek)
  • gazeta (do przygotowania szablonu), ołówek
  • ostry nożyk, np. z łamanym ostrzem
  • taśma klejąca, najlepiej papierowa
  • pistolet do klejenia na gorąco z wkładami
  • papier ścierny
WYKONANIE
1. Przygotuj i wytnij szablon liter. Odrysuj na kartonie (możesz przykleić je taśmą, żeby się nie przesuwały) i wytnij ostrym nożykiemTak samo przygotuj drugi komplet (to będzie tył naszych przestrzennych literek).
DIY literki na ścianę | literki na ścianę tutorial | litery na ścianę DIY | litery na ścianę tutorial | jak zrobić litery na ścianę | litery dekoracyjne DIY

EKRET I

Jeśli używasz podwójnej tektury falistej, zwróć uwagę, że jedna ze stron jest bardziej gładka. Jeśli to wykorzystasz, literki będą ładniejsze 🙂

3. Masz już przód i tył każdej literki! Teraz możesz skleić je taśmą i lekko wyszlifować krawędzie – wyrównasz i ujednolicisz brzegi.
SEKRET II
Nie szlifuj zbyt mocno lub zbyt długo w jednym miejscu, bo łatwo możes się okazać, że ubyło Ci już kilka milimetrów :). Wiem z własnego doświadczenia!
4. Czas na wzmocnienie literek. W środku przykleimy pionowo paski tektury. Dzięki temu literki będą przestrzenne i mocniejsze.
Wytnij kilka pasków tektury jednakowej szerokości, np. 3 cm. Zacznij od brzegów: przyklej odpowiednio długi pasek klejem na gorąco. Potem doklej paski w środku. Kiedy skończysz, możesz przeszlifować przyklejone paski, żeby stworzyć gładką powierzchnię – łatwiej będzie przykleić tył (czasami okazuje się, że ich wysokość różni się o kilka milimetrów).
SEKRET III
 
Na zdjęciu widać, że paski wycięłam w poprzek kanalików tektury, nie wzdłuż. To jest sekret wytrzymałości prac z kartonu! Serio! Dzięki temu mogę spokojnie siedzieć na biurku z kartonu 🙂


ZAOKRĄGLONY BRZEG

Jak go wykończyć? Im grubszy karton, tym trudniej ładnie go wygiąć. Podam Ci dwa sposoby na rozwiązanie tego problemu.
  • Możesz zawinąć kawałek tektury w rulonik, jak na zdjęciu. Dzięki temu przy klejeniu łatwiej dopasujesz go do kształtu literki.
  • Możesz też naciąć karton nożykiem.
5. Pora zrobić otwory do powieszenia literek na ścianie. Zaznacz na tylnym kawałku miejsce na otwory i wytnij nożykiem. Przyklej dokoła odpowiednio przycięty pasek. Oczywiście możesz tego nie robić, ale wtedy otwór może szybciej się odkształcić od gwoździa.

6. Sklej przód i tył literki klejem na gorąco. Musisz nakładać go sprawnie, bo szybko zastyga – nałóż go głównie na brzegach i kilku miejscach w środku.
7. Teraz zostało już tylko doszlifowanie niedoskonałości.
Gotowe!! Gratulacje! II części tutorialu pokażę Wam, jak można wykończyć literki, tak żeby je wygładzić, ukryć wszelkie niedoskonałości kartonu, pomalować bez obawy, że się pofalują. Ja zrobiłam nawet przecierki!
W II części tutorialu zaproponuję Wam sposób na wykończenie literek za pomocą farby i lakieru, dzięki czemu będą bardziej odporne na wilgoć, a więc dużo trwalsze.
To tyle… Mam nadzieję, że tutorial jest jasny i przejrzysty. Jeśli masz jakieś pytania czy uwagi – napisz proszę w komentarzu lub na e-mail (znajdziesz go w zakładce KONTAKT). Postaram się pomóc albo poprawić w razie potrzeby:).
Będzie mi też szalenie miło, jeśli przyślesz zdjęcie swoich literek. Chętnie pokażę je na blogu 🙂

6 komentarzy
4

You may also like