Kołyska z kartonu – tutorial

by Kamila Twardokus

Od razu przyznam – zupełnie nie spodziewałam się, że taka prosta kołyska wzbudzi takie zainteresowanie :). Bardzo się cieszę (i nadal jestem lekko zdziwiona). A w odpowiedzi na Wasze prośby umieszczam tutorial.

 

CZEGO UŻYŁAM

  • karton
  • ostry nożyk
  • linijka, kątownik
  • ołówek
  • pistolet z klejem na gorąco

 

WYKONANIE

Jeśli nie wiesz, jakiego kartonu użyć, podpowiem: najlepiej nadaje się do tego tektura falista z dwoma warstwami falek. Jest mocna, wytrzymała, dość gruba. Ja wykorzystałam karton po komputerze, który miał 6 mm grubości.

Najpierw zdecydowałam, jakie wymiary ma mieć dno łóżeczka. Przymiarki z lalą wykazały, że potrzebuję prostokąt o wymiarach ok. 50 x 35 cm. Potem narysowałam elementy z płozami (dla uproszczenia nazwę je „przód”): zaczęłam od trapezu, który mniej więcej w połowie wysokości miał taką samą szerokość jak dno (zielona linia), potem dorysowałam płozy na dole. Można wspomóc się prowizorycznym cyrklem w postaci ołówka na sznurku przytrzymanym z drugiej strony palcem. Na koniec ustaliłam wymiary boków: wysokość (pomarańczowa linia) i długość (niebieska linia).

Każdy element widoczny na zdjęciu jest wycięty dwa razy – tak sklejona tektura tworzy porządny, mocny materiał na kołyskę, odporniejszy na pomysły maluchów.  Również względy wizualne mogą mieć znaczenie: boki są grubsze (ok. 1,4 cm), co wygląda porządniej, stabilniej.

tutorial kolyskaAby kołyska była mocniejsza, postanowiłam, że dno będzie nie tylko przyklejone do przodów, ale również „oparte” na elemencie wzmacniającym. W tym celu przody przecięłam wzdłuż zielonej linii. Teraz musiałam odciąć grubość dna i boków, czyli podwójnej warstwy tektury (ok. 1,4 cm), z miejsc, gdzie potem je przykleję. Efekt na zdjęciu. (Uff, prościej to pokazać niż wytłumaczyć).

Możesz to pominąć i przyklejać dno i boki bezpośrednio do przodów.

kołyska z kartonu - tutorial

kolyska z kartonu tutorialkolyska z kartonu

Elementy wycięte. Możesz nagrzewać pistolet 🙂

UWAGA! Klej parzy niemiłosiernie! Nie raz się o tym przekonałam… :/

 

Na początku przykleiłam odcięte elementy (te z płozami) do przodów.

kolyska z kartonu tutorial

Przykleiłam dno kołyski do tak przygotowanych przodów. Aby zachować kąt prosty między nimi, przyłożyłam prostokątny kawałek kartonu (możesz użyć też np. książki).

kolyska z kartonu jak zrobic

Na wklejone dno kołyski nakleiłam drugi prostokąt. Na zdjęciu pokazałam, że karton może różnić się z obu stron. Ja staram się tę mniej równą stronę wkleić „do środka”.

kolyska z kartonu dla lalek

Teraz już można kleić boki – najpierw zewnętrzny, potem wewnętrzny prostokąt.

kolyska dla lalki DIY

Na koniec wklejam odciętą część przodu – tę górną, zwężoną.

kolyska dla lalek tutorial

 

I kołyska gotowa! 

kolyska dla lalek DIY

Z reguły prace kartonowe wymagają jednak wykończenia, dopieszczenia. U mnie widać, że długi bok kołyski jest nierówny – jeden z elementów jest wyżej niż drugi. Odcinam zbędne fragmenty ostrym nożykiem. Na koniec szlifuję krawędzie, aby uzyskać maksymalnie równe krawędzie.

kartonowa kolyska kolyska z ka

Na koniec zakrywam krawędzie papierem. Można je okleić gazetami, szarym papierem. Ja używam papierowej taśmy z klejem na mokro, kupionej na allegro.

okleic papierowa tasma

kartonowa kolyska

wykonczenie rogow

kolyska kartonowa

Po przygotowaniu rogów oklejam boki u góry, następnie wszelkie krawędzie i łączenia, a także ewentualne dziury ;).

kartonowa kolyska

I kołyska gotowa! Możesz ją teraz pomalować albo okleić papierem dekoracyjnym. Na koniec można ją polakierować.

Ja chcę zrobić dokładniejsze, kilkuwarstwowe wykończenie, aby zabawka była gładsza, bardziej odporna na wilgoć. To jest bardziej czasochłonne, ale bardziej mi odpowiada. Jednak ponieważ używam wikolu, farb, to nie mogę tego robić przy dzieciach i czekam na długie, wolne wieczory. A tych jest mało. A czasami – przyznaję – po prostu nie mam już sił po długim dniu. Dlatego tak często pokazuję rzeczy z surowego kartonu, które nadal czekają na wykończenie.

 

Czy tutorial jest zrozumiały? Czy coś poprawić? Koniecznie podziel się w komentarzu! A może zechcesz pokazać go innym? 🙂

Jeśli chcesz, pochwal się gotową kołyską  (w komentarzach można dodawać zdjęcia). W ten sposób pod wpisem może powstać galeria Waszych prac!

5 komentarzy
0

You may also like