Farba tablicowa DIY – tutorial

by Kamila Twardokus
Siadam do tego posta później niż bym chciała, ale wciąż tyle się dzieje – tymczasem brzuszek rośnie (mam już w pasie prawie 100 cm!) i narzuca wolniejsze tempo. Poprzedni tydzień spędziłam na rozpakowywaniu kartonów, a w weekend mieliśmy przyjemność gościć całą chmarę przyjaciół na parapetówie :). 
Dzisiaj przygotowałam więc krótki tutorial, jednak o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. Tak, chcę Wam pokazać, jak samodzielnie zrobić farbę tablicową – taką, po której można pisać kredą! Wachlarz jej zastosowań jest ogromny – od pomalowania ścian (np. w pokoju dziecięcym) po ozdobienie najróżniejszych drobiazgów w domu. Pomysł zaczerpnęłam już dawno od Ani, która na swoim blogu pokazała, jak zrobić etykiety na słoiki, Możecie wykonać własną tablicę i umieścić tam listę zakupów, pomalować doniczki z ziołami albo kubek na herbatę. W internecie jest mnóstwo inspiracji, a z pewnością sami wymyślicie wiele więcej. 
CZEGO POTRZEBUJESZ
  • 3 części farby akrylowej
  • 1 część sody oczyszczonej
  • ewentualnie pigment do farby
  • odrobina wody

WYKONANIE

farba tablicowa przepis | przepis na farbę tablicową | farba tablicowa tutorial | farba kredowa

Zależnie od tego, jaki kolor farby chcesz uzyskać, możesz zabarwić ją pigmentem albo skorzystać z gotowego koloru. Ja użyłam czarnego pigmentu. Wymieszaj sodę z odrobiną wody, tak aby uzyskać papkę. Dodaj farbę (proporcja farby do sody to 3:1). Wymieszaj dobrze.
Farba tablicowa gotowa!


Teraz weź przedmiot, który chcesz ozdobić. Jeśli trzeba, przygotuj powierzchnię (może np. należy ją umyć i odtłuścić). Farbę najlepiej nakładać wałkiem lub gąbką kuchenną, gdyż pędzel pozostawi smugi. Daj jej dobrze wyschnąć (1-2 godziny). Potem nałóż drugą warstwę. Znowu uzbrój się w cierpliwość. Kiedy będzie sucha, delikatnie przeszlifuj całość drobnym papierem ściernym, np. 240. 
Ja zrobiłam w ten sposób dwie tablice do powieszenia w domu, z resztek płyty HDF. Przycięłam ją do odpowiednich rozmiarów, potem lekko zaokrągliłam rogi papierem ściernym. I pomalowałam. 
Od kilku dni zdobi kuchnię. 
Za kilka dni pokażę Wam inny pomysł na wykorzystanie farby tablicowej – i zaproponuję zarazem sposób na lepszą organizację dokumentów:). 
Mam nadzieję, że tutorial okaże się przydatny. Skorzystacie? 🙂

15 komentarzy
1

You may also like