Szafa z kartonu – zakończona!

by Kamila Twardokus

Chwalę się, a co! Chcę Wam dzisiaj pokazać naszą szafę zrobioną z kartonu. 

Dużo czasu zeszło na jej zrobienie – w międzyczasie dużo się działo, a dziecię najstarsze rośnie i domaga się coraz więcej uwagi, przez co miałam dłuższe okresy przerwy w pracy. Ale nareszcie udało się osiągnąć cel: i oto zyskaliśmy miejsce dla naszej skromnej garderoby – którego tak długo nam brakowało.

szafa z tektury | meble z kartonu | kartonowa szafa


Szafa ma drzwi przesuwane. Dzisiaj stwierdzam, że porwałam się na bardzo (oj, bardzo) ambitny plan. I zrozumiałam, czemu nigdzie nie mogłam znaleźć podobnej dużej szafy z takimi drzwiami. Po prostu jest to szalenie trudne zadanie.Ale o samej pracy i napotkanych trudnościach napiszę w kolejnym poście. W każdym razie, choć odbiega od ideału i ma sporo niedociągnięć, i tak jestem z siebie dumna – jak na mamę malucha i do tego w ciąży zrobiłam kawał świetnej roboty!
Poniżej kilka zdjęć z całego procesu (w międzyczasie, jak widać – albo i nie – zmieniliśmy mieszkanie). Najpierw wycinanie elementów z linijką, klejenie piętro po piętrze…

klejenie szafy z kartonu | jak zrobic mebel z kartonu

Po sklejeniu korpusu pomalowałam całą szafę wikolem z wodą, żeby trochę go uodpornić na wilgoć i wzmocnić.

jak zrobic mebel z kartonu
Wzmocniony karton potraktowałam specjalną mieszaniną, stosowaną przez francuskich „artystów kartonowych”, a potem dodałam trochę faktury – za pomocą piasku. Zostało już tylko malowanie i lakierowanie.

meble z kartonu

ZALETY

  1. Szafa jest bardzo lekka – sama mogę ją przesuwać (oczywiście jeśli jest pusta).
  2. Wymiary i ilość półek dostosowałam do naszych potrzeb. 
  3. Mogłam wykończyć ją według swojego uznania. 

WADY
  1. Nie jest tak odporna na uderzenia jak drewno czy sklejka.
  2. Nie można jej rozłożyć (to akurat zależy od konstrukcji – można zrobić szafę rozkręcaną, ale byłoby więcej pracy).

Mam nadzieję, że Wam się podoba. Ja bardzo się cieszę, że w końcu udało mi się ją zrobić. I że nareszcie nam służy – a służy dobrze!
10 komentarzy
2

You may also like